w ,

Czym jest wchodzenie dwa razy do tej samej rzeki i czy ma to sens?

„Nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki” – tymi słowami być może przyjaciółka przestrzegała Cię przed ponownym zadawaniem się z Twoim byłym. Wbrew pozorom w przysłowiu tym nie chodzi o to, by ponownie nie próbować tego samego, nie dawać drugiej szansy tej samej osobie. Przekonajmy się, co wchodzenie do tej samej rzeki naprawdę oznacza i dlaczego to powiedzenie nadal ma sens w kontekście powrotu do byłego.

REKLAMA
wchodzenie do tej samej rzeki
Fot. Pexels.com

Dlaczego rzeka nigdy nie jest tą samą?

Wiemy już, jak błędnie interpretuje się często stosowane powiedzenie. Prawda jest taka, że jest ono rozwinięciem myśli panta rhei – „wszystko płynie”, czyli wszystko się zmienia, nic nie jest takie samo, jakie było wcześniej. Rzeka też płynie – wchodząc więc do niej ponownie, nigdy nie kąpiemy się w tej samej wodzie, co wcześniej. I taki jest właśnie sens przysłowia: nie chodzi o to, by nie wchodzić do rzeki, ale żeby mieć świadomość, że ona za każdym kolejnym razem nie będzie już taka sama, jak kiedyś.

Gdy już wiemy, jaki jest prawdziwy sens tego przysłowia, rozumiemy, jak odnosi się ono do związków partnerskich. Nie ma nic złego w ponownym spotykaniu się z byłym partnerem, ale związek stworzony po wcześniejszym rozstaniu nie będzie już taki, jak wcześniej. To pozornie ta sama rzeka, a tak naprawdę zupełnie inna.

Wchodzenie dwa razy do tej samej rzeki – czy ma sens?

czy warto wchodzić do tej samej rzeki
Fot. Pexels.com

Do tej samej, czy też takiej samej, rzeki nie wejdziemy, ale pytanie jest, czy w ogóle warto do niej wchodzić? I tak, i nie. Po rozstaniu i przerwie w związku wszyscy jesteśmy bogatsi o nowe doświadczenia. Wiemy, jakie błędy popełniliśmy i co możemy zrobić, by poprawić nasze relacje. Pod tym względem faktycznie ta rzeka, do której ponownie wejdziemy, może okazać się lepsza niż poprzednio.

Są tu jednak dwie pułapki. Pierwsza jest taka, że nie zawsze zmiany są na lepsze. Związek po rozstaniu będzie inny, ale to nie znaczy, że zostaną naprawione te błędy, które poprzednio doprowadziły do jego rozpadu. Przed drugą przestrzega samo powiedzenie: nie oczekujmy, że nasz związek będzie taki, jak kiedyś, bo spotka nas rozczarowanie. Przyjmijmy do wiadomości zmiany – albo je zaakceptujemy, albo nie.

REKLAMA

Zara otwiera się na body positive. Modelka plus size twarzą kolekcji

egoizm w związku

Czy egoizm w związku zawsze szkodzi? Fakty i mity