w ,

Terapia par: komu i po co potrzebne są sesje z psychologiem?

Czym jest terapia dla par, wyjaśnimy sobie tylko pro forma, bo sama nazwa już dość jasno na to wskazuje. To rodzaj terapii psychologicznej, w której udział biorą oboje partnerów i której przedmiotem jest relacja między nimi. Osoby korzystające z tego rozwiązania, zwykle borykają się z jakimś problemem czy kryzysem w związku, któremu nie potrafią zaradzić.

REKLAMA

Terapia par wciąż nie cieszy się pełnym zaufaniem. Pokutuje przekonanie, że zwrócenie się o pomoc do terapeuty to objaw słabości i nieradzenia sobie w życiu. Zobaczmy zatem, czy da się odczarować terapię dla par i czy na pewno jest ona dla każdego i w każdej sytuacji.

terapia par
Fot. Pexels.com

Jak wygląda terapia par?

Terapia par to nic innego jak spotkanie z psychologiem, w którym uczestniczycie oboje jako para. Warto jednak wiedzieć, czego się po niej spodziewać. Na pierwszym spotkaniu poznacie nie tylko osobę terapeuty, ale też sami będziecie musieli się zaprezentować. Zostaniecie również poproszeni o przedstawienie powodu waszej wizyty – nad tym warto zastanowić się wcześniej. Premierowa sesja służy też zwykle do tego, by określić cel terapii, a nawet długość jej trwania.

Spotkania zwykle odbywają się w cyklu cotygodniowym i trwają nieco dłużej niż konsultacja indywidualna. Dzięki temu każde z partnerów ma przestrzeń i czas, by przedstawić swój punkt widzenia. Terapeuta powinien być obiektywny i tak kierować rozmową, by na koniec dojść do jakichś wniosków i postępować z terapią. Może też zadawać wam do domu ćwiczenia i chcieć omówić je na kolejnym spotkaniu.

Kiedy terapia par ma sens?

Terapia dla par może mieć sens, ale nie każdemu będzie odpowiadała. Po pierwsze oboje musicie się na nią zgodzić i najlepiej, jeśli wspólnie zdecydujecie o wyborze terapeuty. Przygotujcie się na to, że mimo gruntownej selekcji, może on wam nie podpasować. Nie należy się zrażać, lecz podjąć próbę znalezienia odpowiedniej usługi.

Terapia w parze będzie szczególnie zalecana, jeśli w waszym związku zmagaliście się z naprawdę ciężkimi problemami, jak przebyta trauma, choroba czy nałóg. Spotkania z psychologiem sugeruje się też parom w separacji. Ważne, by mieć odpowiednie nastawienie. Jeśli coś można naprawić, warto podjąć ten trud, ale terapia może nam uświadomić też coś bardzo ważnego. Jak choćby to, co w naszym związku przestało działać, jak i to, że tak naprawdę nie chcemy już ze sobą być.

REKLAMA

Byli tacy szczęśliwi, dlaczego zerwała z nim w dniu ślubu?

etapy związku

Przez te etapy przechodzi każdy związek. Na którym jest Twój?