Menu
w ,

To ja, narcyz się nazywam – osobowość narcystyczna w pigułce

W całym repertuarze toksycznych partnerów osobowość narcystyczna zajmuje miejsce szczególne. Narcyz potrafi owinąć sobie swoją ofiarę wokół palca i odebrać jej poczucie własnej wartości. Kontrolować ją, a jednocześnie nie szanować jej. Przy tym wszystkim nie pozwoli tak łatwo się go pozbyć. Jak rozpoznać narcyza i czym się cechuje związek z taką osobą?

REKLAMA
Fot. Pexels.com

Osobowość narcystyczna – po czym ją rozpoznać?

Narcyz posiada złożony zestaw cech charakteru, po którym niemal bezbłędnie można go poznać. Choć osobowość narcystyczna ma wiele odcieni, pewne oznaki powtarzają się najczęściej i gdy tylko je dostrzegamy, powinna nam się zapalić czerwona lampka.

  • Egoizm i egocentryzm – narcyz lubi być w centrum uwagi, a przy tym kieruje się wyłącznie własnym interesem;
  • Kreowanie wizerunku – narcyz buduje swój wizerunek pod względem wizualnym (jest nieskazitelny i stylowy), ale też zawsze stawia siebie w roli osoby perfekcyjnej w każdej dziedzinie;
  • Traktowanie siebie wyjątkowo – narcyz domaga się specjalnego traktowania i praw, które odbiera innym osobom. Postrzega siebie jako wyjątkową jednostkę;
  • Brak empatii – osoba narcystyczna nie rozumie uczuć innych, nie potrafi się postawić na ich miejscu;
  • Skłonność do manipulacji i kłamstwa – narcyz to manipulator i kłamca doskonały. Potrafi tak przekręcać słowa i grać na emocjach, by zawsze osiągnąć swój cel;
  • Przekraczanie granic – osobowość narcystyczna to typ ryzykanta, ale też osoby, która narusza granice prywatności i godności innych;
  • Traktowanie ludzi przedmiotowo – narcyz traktuje ludzi jako środki do osiągania celów. Postrzega ich przez pryzmat zaspokajania własnych potrzeb.

Osobowość narcystyczna w związku

Związek z narcyzem dzieli się na trzy etapy. Pierwszym z nich jest tzw. love bombing czyli bombardowanie miłością. Narcyz na początku relacji robi wrażenie faceta idealnego: przystojnego, szarmanckiego, nieszczędzącego komplementów, boga seksu. Jego nadmierna uwaga skierowana w Twoją stronę jest jednak elementem gry.

Fot. Pexels.com

Kiedy już mu zaufasz, pokaże Ci swoją prawdziwą twarz. Zacznie Cię izolować i odbierać Ci poczucie własnej wartości przez krytykę i lekceważenie. W potyczkach słownych będzie manipulował, stosował szantaż emocjonalny i wzbudzał poczucie winy. Raz będzie miły, by po chwili stać się zimny jak lód. Możesz spodziewać się po nim zdrady i nieliczenia się z Twoimi emocjami.

Na koniec, kiedy narcyz znudzi się już swoją ofiarą, porzuca ją bez skrupułów. Jego uwagę mógł już przykuć ktoś inny, ale równie dobrze może z dnia na dzień wrócić, gdy zauważy, że udaje Ci się uniezależnić. Dlatego tak ważne jest, by zerwać z narcyzem kontakt definitywnie – inaczej zastosuje wszystkie znane sobie sztuczki, by powtórzyć cykl od nowa.

Dodaj odpowiedź

REKLAMA
Exit mobile version