w ,

Jak zapomnieć o zakończonym związku i zostawić przeszłość za sobą

Rozstanie z ukochaną osobą to jedno z najtrudniejszych przeżyć, jakie spotyka nas w życiu. Nawet jeśli wynika z naszej inicjatywy, nie jest niczym przyjemnym, a w skrajnych przypadkach należy do doświadczeń wręcz traumatycznych. Na długo pozostaje z nami ból i tęsknota, które usiłujemy wyrzucić z głowy. Jak zapomnieć o zakończonym związku i pójść dalej?

REKLAMA
jak zapomnieć o zakończonym związku
Fot. Pexels.com

Z czym zmagamy się po rozstaniu?

Po zakończonym związku możemy czuć nawet ulgę, ale najczęściej jednak buzują w nas zupełnie inne emocje. To przede wszystkim żal, smutek, rozczarowanie i gniew. Szczególnie, gdy to nie my byliśmy pomysłodawcami rozstania. Wszystkie te uczucia można wrzucić do jednego worka i podpisać „ból i cierpienie”.

Co więcej, podobnie jak w przypadku żałoby, pojawia się ogromna tęsknota i uczucie pustki. Nie potrafimy sobie znaleźć miejsca, targają nami wątpliwości, a przede wszystkim kompletnie nie jesteśmy gotowi na nową relację. Po prostu nie umiemy sobie tego wyobrazić.

Jak zapomnieć o zakończonym związku?

Może powinno się zadać pytanie, czy o zakończonym związku można i trzeba zapomnieć? Relacje, które należą już do przeszłości, są częścią naszego życia. Odpowiadały pewnemu jego etapowi. Nie musimy ich wypierać, a od nas zależy, jak je zapamiętamy.

jak zapomnieć o byłym
Fot. Pexels.com

Tak naprawdę chodzi nie tyle o to, by zapomnieć, ile żeby się pogodzić z zakończonym związkiem. Trzeba przejść przez kolejne etapy swego rodzaju żałoby. Przyznać, że ten etap się już zakończył i choć tęsknimy za nim i nam jego brakuje, choć pragniemy go przywrócić, będziemy powoli stawiali kroki, by jednak otworzyć się na przyszłość.

Nowy kierunek w życiu

Kiedy przepracujemy już cały ból po rozstaniu i uporamy się z uczuciem pustki, nagle poczujemy, że czas wrócić do „żywych”. Zaczniemy rozglądać się, początkowo nieufnie, za nowymi szansami. Wokół jest ich całe mnóstwo, ale nie należy się na nie rzucać na oślep.

Czas leczy rany, ale powinniśmy wyciągnąć wnioski z przeszłych doświadczeń. Mamy możliwość otwarcia kolejnego etapu w naszym życiu i tym razem naprawdę może nam się to udać lepiej niż poprzednio. Nie marnuj więc tego na pochopne kroki, nie odmawiając sobie radości z życia.

REKLAMA
smutny mężczyzna

Przepraszam, że zostawiłem Cię w dniu ślubu. Karma do mnie wróciła [LIST]

związek z rozwodnikiem

Związek z rozwodnikiem – wyzwania, obawy i złote rady