Dzisiejszy rynek pracy wydaję się być istnym wyścigiem szczurów, zwłaszcza jeśli pracujemy w dużej, międzynarodowej korporacji. Żeby osiągnąć sukces trzeba być zmotywowanym, pewnym siebie i niezwykle kompetentnym. Jednak nie każdy z nas rodzi się pewnym siebie, a na to jacy jesteśmy przekładają się nasze doświadczenia z dzieciństwa, charakter naszych rodziców i to jak zostaliśmy ukształtowani.
Czy w związku z tym, że nasza pewność siebie nie jest na najwyższym poziomie musi to oznaczać, że nigdy nie osiągniemy sukcesu zawodowego? Absolutnie nie!
Poniżej podpowiemy Ci jak zachowywać się w środowisku zawodowym, aby inni ludzie odbierali nas jako pewnych siebie profesjonalistów.
Przestań przepraszać
Zdarza Ci się zaczynać lub kończyć zdanie słowem „przepraszam”? Natychmiast pozbądź się tego nawyku. Nadużywanie tego słowa sprawia, że inni myślą, że nie do końca znasz się na tym co robisz oraz ,że najzwyczajniej w świecie brakuje Ci pewności siebie.
Daj sobie czas do namysłu
Zamiast jąkać się udzielając odpowiedzi lub przyznawać się do niewiedzy daj sobie czas do namysłu. Jeżeli nie potrafisz odpowiedzieć na pytanie współpracownika lub klienta powiedz, że upewnisz się co do kwestii i za chwilkę wrócicie do rozmowy. Zwróć też uwagę na tempo wypowiadanych słów. Często, kiedy mówimy za szybko nasza wypowiedź staje się chaotyczna, zwłaszcza w sytuacji stresowej. Weź więc głęboki oddech i próbuj mówić wolniej.
Kiedy mówisz, używaj znaków interpunkcyjnych
Używanie przecinków, kropek czy znaków zapytania kojarzy nam się tylko w pisaniem, lecz w rzeczywistości, kiedy mówimy również powinniśmy o nich pamiętać. Kiedy musisz wystąpić publicznie z prezentacją to pamiętaj, aby po pierwsze mówić powoli oraz tak, aby Twoja publiczność wyraźnie słyszała, kiedy zadanie się kończy, a kiedy może zadajesz innym pytanie. Taka wypowiedź sprawi, że ludzie, którzy będą Cię słuchać odniosą wrażenie, że mają do czynienia z pewnym siebie profesjonalistą.
Nie staraj się być zbyt pewny siebie
Jeżeli już raz odniosłeś sukces to nie oznacza, że tak będzie już zawsze. Nie popadaj w samo zachwyt. Zawsze uczciwie i sumiennie przygotowuj się do powierzonego Ci zadania.
Szanuj opinie innych
Zawsze słuchaj innych. Nie staraj się narzucić swoich poglądów innym. W zamian za to słuchaj, uszanuj opinie inna od Twojej i staraj się czegoś nowego z niej nauczyć.
Oddychaj głęboko
Jeżeli mocno denerwujesz przed swoim wystąpieniem spróbuj uspokoić się stosując techniki relaksacyjne za pomocą oddechu. Kilka głębokich wdechów i wydechów na pewno pozwoli Ci ukoić nerwy.