w ,

Cztery kroki do odbudowania poczucia wartości po rozstaniu

Rozstanie z partnerem, zwłaszcza nie z naszej inicjatywy, to wydarzenie, które szczególnie podkopuje poczucie własnej wartości. Po pierwsze zmagamy się z odtrąceniem, a to już sprawia, że czujemy się gorsze od innych. Jeśli w tle pojawia się zdrada lub figura nowej partnerki ex, z łatwością możemy popaść w samokrytycyzm.

REKLAMA

Ale to nie wszystko. Niepowodzenie związku odbieramy jako porażkę. Oskarżamy siebie o złe wybory, zaślepienie, nieumiejętność podtrzymania relacji. Jednocześnie obawiamy się tego, co jest przed nami, i widzimy wszystko w ciemnych barwach. Jak więc uratować swoje poczucie własnej wartości po rozstaniu?

jak odbudować poczucie własnej wartości po rozstaniu
Fot. Pexels.com

Tych błędów nie popełniaj!

Kiedy nasze poczucie wartości po rozstaniu wyraźnie się załamuje, mamy tendencję do dwóch strategii. Albo zapadamy się w naszym bólu, smutku i złości i przyjmujemy pesymistyczną perspektywę, albo podchodzimy do sprawy ambitnie, nie pozwalając sobie na chwile słabości.

I jedno, i drugie powoduje błędne koło, dlatego za wszelką cenę musisz unikać tych błędów:

  • Pielęgnowanie w sobie negatywnych emocji lub zagłuszanie ich: cierpienie, upokorzenie, gniew i smutek są normalnymi odczuciami po rozstaniu, a ty musisz je zaakceptować i pozwolić im przeminąć. Nie rób dobrej miny do złej gry i nie próbuj ich tłumić, bo i tak wrócą;
  • Izolowanie się od innych: izolacja powoduje, że nie mamy innych punktów odniesienia, mamy wrażenie, że nasza wartość zniknęła wraz z byłym partnerem;
  • Szukanie na siłę nowej relacji: nie jesteś prawdopodobnie gotowa na nowy związek, który tylko by cię rozczarował i pogorszył poczucie wartości;
  • Obwinianie o wszystko siebie lub ex partnera: szukanie winnego do niczego nie prowadzi, a im bardziej czujesz się winna, tym gorzej dla twojego poczucia wartości. Wybaczenie otworzy ci drogę do jego odzyskania, stawianie siebie w roli ofiary – nie.

Jak odbudować poczucie wartości po rozstaniu? 4 kroki

Już wiesz, czego nie należy robić, jeśli chcesz odbudować poczucie wartości po rozstaniu. Na czym zamiast tego powinnaś się skupić? Oto cztery kroki, które postawią cię na nogi i pomogą odzyskać pewność siebie po rozstaniu.

jak odzyskać poczucie własnej wartości po rozstaniu
Fot. Pexels.com

1. Pozwól sobie na żałobę

Rozstanie jest utratą kogoś bliskiego. Uczucia zbliżone do żałoby są jak najbardziej uzasadnione. Ten etap jest ważny, ponieważ pozwala ci skonfrontować się z rzeczywistością, przeżyć stratę, przepracować negatywne emocje, ale i odczuć finalnie ulgę.

2. Zatroszcz się o siebie

By żałoba nie doprowadziła do pielęgnowania negatywnych odczuć, trzeba się o siebie zatroszczyć. Zastanów się, co sprawia ci przyjemność, co cię uspokaja, i zrób to dla siebie. Jeśli nie masz na coś siły, odpuść bez poczucia winy, ale nie zakładaj, że nie nadajesz się do niczego.

3. Zapewnij sobie przyjazne otoczenie

Spędzaj czas w dobrym towarzystwie – w takim, w którym czujesz się pewnie i któremu ufasz. Stopniowo poszerzaj ten krąg o ludzi, którzy wysyłają Ci pozytywne sygnały i którzy potrafią Cię docenić.

4. Odkrywaj siebie i swoje możliwości

Rozstanie może być dla Ciebie nowym początkiem, jeśli zaczniesz poznawać swoje potrzeby, preferencje, cele i możliwości. Poszerzaj strefę komfortu stopniowo. Za każdym razem oceniaj pozytywnie swoje postępy, osiągnięcia i sam fakt, że próbujesz odkrywać nieznane terytoria.

REKLAMA

Padłam ofiarą piggingu

jak się pogodzić po kłótni

Sztuka rozejmu czyli jak się pogodzić z facetem po kłótni