w

Gdy przyjaźń zagraża związkowi – co robić, by ocalić relacje?

Związek miłosny i przyjaźń to (oprócz rodziny) najważniejsze relacje w naszym życiu. Idealnie byłoby móc je pielęgnować w równowadze i zgodzie, ale nie zawsze tak jest. Choć nikt z góry nie odmawia partnerowi czy partnerce prawa do przyjaciół, to bywa, że nie pałamy sympatią do grona znajomych naszej drugiej połówki. A wtedy zaczyna rodzić się konflikt wcale niełatwy do rozwiązania. Zdarza się nawet, że przyjaźń zagraża związkowi – co wtedy robić?

REKLAMA
przyjaźń zagraża związkowi
Fot. Pexels.com

„Mój facet i przyjaciółka się nie znoszą”

Przeanalizujmy dwa przypadki. Pierwszy z nich dotyczy konfliktu między przyjaciółką a Twoim partnerem. Wkrada się tu zazdrość, rywalizacja, ale i brak zaufania. Mężczyźni zwykle nie chcą zaakceptować przesadnej obecności w ich związku osoby z zewnątrz.

Dodatkowo wiadomo, że kobiety na ogół są bardziej otwarte w relacjach z przyjaciółkami. Te z kolei, nie zawsze w dobrych intencjach, potrafią doradzać i oceniać na niekorzyść partnera. Babska solidarność skierowana przeciwko związkowi nie przyniesie nic dobrego.

„Nie lubię przyjaciela mojego faceta – z wzajemnością”

W drugim przypadku to Ty jako partnerka jesteś skonfliktowana z najlepszym kumplem swojego faceta. Masz wrażenie, że musisz z nim rywalizować o czas, jaki Twój partner wam poświęca. Jednocześnie możesz mieć obawy (szczególnie jeśli przyjaciel jest singlem), że Twój facet zostanie sprowadzony na „złą” drogę.

konflikt przyjaciółki i partnera
Fot. Pexels.com

Spotkania partnera z przyjaciółmi są dla niego odskocznią, ale stanowią też częstą przyczynę kłótni w związku. Twój facet, tak jak i Ty, ma prawo do własnych znajomych, ale problem pojawia się, gdy zaniedbuje Ciebie czy rodzinę, bo tak mu jest wygodniej.

Co robić, kiedy przyjaźń zagraża związkowi?

Kluczem do rozwiązania problemu jest zawsze rozmowa. Jeśli to partner nie toleruje Twojej przyjaciółki (i być może z wzajemnością), zastanów się, jaka jest tego przyczyna. Może faktycznie przyjaciółka jest za bardzo obecna w waszym życiu i przekracza granice prywatności? Zapytaj partnera o jego odczucia, opracujcie wspólnie kompromis i uspokój go, zapewniając o swoich uczuciach.

Jeśli to przyjaciel partnera jest dla Ciebie problemem, przemyśl najpierw, jakie rozwiązanie by Cię satysfakcjonowało, by i Twój facet nie czuł się odcięty od znajomych. Wyjaśnij mu swoje obawy i emocje i przedstaw rozwiązania.

REKLAMA
smutna dziewczyna

Dopiero potem dowiedziałam się, że mój mąż od dawna kogoś ma

samoocena a media społecznościowe

Samoocena a media społecznościowe – jak dbać o higienę psychiczną?