in

Czy przyjaźń damsko-męska istnieje? Dowody za i przeciw

Wokół przyjaźni damsko-męskiej krąży wiele legend. Niektórzy twierdzą, że nie jest ona możliwa, inni – że owszem, a nawet sami jej doświadczyli. Są i tacy, którzy wprawdzie nie przeczą jej istnieniu, ale nie wierzą w jej wytrzymałość. Zastanówmy się zatem, czy przyjaźń damsko-męska istnieje, kiedy jest możliwa, a kiedy nie, oraz jakie są jej plusy i minusy.

REKLAMA
przyjaźń damsko-męska
Fot. Pexels.com

Dlaczego przyjaźń damsko-męska jest możliwa?

Wbrew pozorom wcale nie tak mało osób wyjątkowo ceni sobie przyjacielskie relacje z przeciwną płcią. Różnice w podejściach do wielu spraw okazują się odkrywcze, a przyjaźń taka ma nieco inne zabarwienie niż w przypadku tej w obrębie jednakowej płci. Jeśli oboje przyjmujemy perspektywę, że to, co między nami jest to „aż przyjaźń”, a nie „tylko przyjaźń”, możemy jednakowo cieszyć się relacją.

Nie zapominajmy, że wiele związków opartych jest na przyjaźni. Mnóstwo par przyznaje, że to właśnie partner lub partnerka jest ich najlepszym przyjacielem lub najlepszą przyjaciółką.

Kiedy przyjaźń i odmienne płcie nie idą w parze?

Bywa jednak, że takie przyjacielskie relacje się rozpadają, a przyczyna tego rozpadu leży właśnie w kwestii różnych płci. Tak się dzieje, gdy jedna ze stron zmienia swoje oczekiwania i potrzeby. Może np. zakochać się i przestać czerpać satysfakcję z (jak zostało wspomniane) „tylko przyjaźni”.

czy przyjaźń damsko-męska istnieje
Fot. Pexels.com

Często bywa też tak, że w momencie gdy para przyjaciół zaczyna tworzyć własne związki, relacja przyjacielska zmienia się. Nie jest już taka swobodna, zaczyna być zaniedbywana albo pojawia się w niej zazdrość.

Zalety i wady przyjaźni damsko-męskiej

Wiele osób preferuje relacje przyjacielskie z płcią przeciwną. Czują się w nich lepiej, dostarczają im więcej ciekawych bodźców. Dla kobiety przyjaciel to osoba, która może ją zarówno wesprzeć jako mężczyzna, ale też objaśnić jej męski punkt widzenia.

Musimy się jednak liczyć ze wspomnianym ryzykiem, że jedna ze stron poczuje coś więcej i zacznie mieć inne oczekiwania. To może być zarówno kobieta, jak i mężczyzna – wówczas prędzej dojdzie do złamanego serca niż przetrwania przyjaźni. Dodatkowym zagrożeniem może być zazdrość ze strony partnera/partnerki i próba rywalizacji.

REKLAMA

Czy mówić partnerowi o swoich eks?

pasywna agresja

Pasywna agresja czyli wbijanie szpili z uśmiechem na ustach