Menu
w

Wysoka wrażliwość, czyli o tym, kiedy czujemy zbyt mocno

Wysoka wrażliwość nie powinna być mylona z zaburzeniem ani stosowana wymiennie z nadwrażliwością, przewrażliwieniem czy histerią. Nie powinna być również oceniana jako świadomy wybór czy cecha, którą można i należy zmienić. Osoby wysoko wrażliwe, stanowiące 1/5 społeczeństwa, odbierają świat inaczej – ale nie niewłaściwie, lecz silniej.

REKLAMA
Fot. Pexels.com

Czym jest i jak rozpoznać wysoką wrażliwość?

Wysoka wrażliwość to cecha, z którą się rodzi ok. 20% populacji. Charakteryzuje się intensywniejszym reagowaniem na bodźce. To oznacza także wyostrzenie zmysłów i silniejsze odbieranie wrażeń słuchowych, zapachowych, dotykowych, wzrokowych, nawet smakowych.

Ale nie tylko. Osoby wysoko wrażliwe inaczej radzą sobie z emocjami:

  • silniej przeżywają własne stany emocjonalne
  • silniej odbierają emocje płynące z zewnątrz, intensyfikują je wewnątrz
  • są wyczulone na emocje innych, cechuje je wyjątkowa empatia
  • dostrzegają zmiany w emocjach innych, także te wyrażone mimiką czy tonem głosu
  • analizują intensywnie docierające do nich informacje.

Jak widzą świat wysoko wrażliwi?

Osoby wysoko wrażliwe mogą szybciej się męczyć z powodu nadmiaru bodźców. Koncert z głośną muzyką, harmider, stresująca sytuacja powodują, że mają silną potrzebę odcięcia się od tego, co powoduje w nich dyskomfort. Kiedy wszystko odczuwa się bardziej, łatwo mieć wrażenie, że jest tego za dużo, choć inni wokół tak tego nie postrzegają.

Fot. Pexels.com

Wysoka wrażliwość powoduje też, że człowiek intensywnie i długo przeżywa to, co usłyszał, zobaczył, czego się dowiedział. Szczególnie negatywne wieści mogą być ogromnym obciążeniem. Wówczas osoby wysoko wrażliwe mogą być odbierane jako te, co przesadzają i histeryzują. Właśnie to powoduje, że tak często nie są rozumiane.

Wysoka wrażliwość – jak sobie z nią radzić?

Wysoka wrażliwość nie wymaga leczenia, ale akceptacji i specjalnego potraktowania. Osoby, które odkryły w sobie taką cechę, powinny starać się dostosować swoje otoczenie do własnego komfortu. Dla nich ważny jest spokój i cisza, poczucie bezpieczeństwa i świadomość, że mogą się w razie czego odciąć, gdy nasilenie bodźców będzie zbyt duże.

Współczesny świat nie jest miejscem przyjaznym takim osobom, ale ważne, by stworzyły sobie one miejsce, gdzie mogą się zregenerować. Odpoczynek, zdrowy styl życia, metody relaksu i bliskie relacje dające poczucie komfortu pozwolą lepiej sobie radzić.

REKLAMA
Exit mobile version