Polacy posadzili milion kwiatów dla pszczół. Inicjatywa ta ma ochronić te ważne dla człowieka owady przed wymarciem. Posadzone kwiaty mają przede wszystkim dostarczyć różnym gatunkom pszczół nektar i pyłek kwiatowy, którymi się żywią, jednocześnie zapylając odwiedzane rośliny.
Życiodajne pszczoły
Pszczoły to owad niezwykle ważny dla człowieka, choć przez wielu nielubiany. Ich pracy ludzkość zawdzięcza 1/3 produkcji żywności. Odpowiadają one m.in. za to, że na Ziemi występuje ponad 4000 odmian warzyw. Bez tych pożytecznych owadów wiele gatunków roślin nie mogłoby się rozmnażać, przez co całkowicie byłyby wyeliminowane z ekosystemu. Mimo dużego znaczenia pszczół w produkcji żywności, to od kilku już lat okazuje się, że brakuje miejsca, w którym mogłyby zdobywać pożywienie, rozmnażać się, bezpiecznie żyć. W dużej mierze wynika to ze szkodliwej działalności człowieka. Nic więc dziwnego, że powstaje coraz więcej inicjatyw mających poprawić warunki życia pszczół.
Milion kwiatów dla pszczół
Jedną z inicjatyw mających na celu poprawę bytu polskich pszczół jest akcja sadzenia miliona kwiatów przyjaznych owadom. Inicjatorem akcji jest firma Kujawski. W akcję włączyły się władze samorządowe, organizacje pozarządowe, placówki edukacyjne i wychowawcze, instytucje edukacji przyrodniczej, parki narodowe i krajobrazowe, a także muzea. W ramach inicjatywy powstało 70 tys. miejsc przyjaznych pszczołom w całej Polsce. W tym roku akcja nasadzania kwiatów odbędzie się po raz 10.
Internetowa pszczoła zbiera fundusze
O ochronie pszczół dużo mówią też media społecznościowe. Jednym z profili, który aktywnie walczy o lepszy byt owadów, jest @bee-nfluncer. Profil ma już ponad 300 tys. obserwujących na Instagramie. Konto istnieje od prawie roku. Obserwujący je mogą zobaczyć, jak spędza czas wyjątkowo utalentowana pszczoła. Na profilu pojawiają się selfi pszczół na tle wieży Eiffla czy też fotki przy basenie i w lustrze. Wszystkie dochody wygenerowane przez to konto przeznaczone są na pomoc wymierającym pszczelim rodziną. Profil prowadzony jest przez Foundation de France.
Źródło: noizz.pl/
Zdjęcie główne: unsplash.com