w

Przypadek a wynalazki

Niemal każdy używany przedmiot w pewnym momencie dziejów był wynalazkiem. Bywa, że ich twórcy nad ich opracowaniem spędzali wiele czasu jednak bardzo często także niektóre wynalazki są dziełem czystego przypadku.

Fot: pixabay

Same przypadki w wynalazkach…

Polub nas na Facebooku     

Tak było w przypadku między innymi płatków kukurydzianych, bez których chyba nikt dzisiaj nie wyobraża sobie posiłków. Ich wymyślenie było następstwem zapominalstwa ich twórców. Jednym z nich był dr. John Kellog. Gotując posiłek dla pacjentów w szpitalu po prostu zapomnieli o tym, iż wstawili pszenicę w wyniku czego rozgotowała się na papkę. Ze względu na oszczędności podjęli decyzje o tym, aby jej nie wyrzucać a spróbować zrobić z niej ciasto. Niestety rozwałkowana papka niezbyt chciała poddać się ich planom, nie miała bowiem zwartej konsystencji, jednak gdy wyschła, okazało się że jest bardzo chrupiąca i smaczna.

Historia płatków kukurydzianych

Polub nas na Facebooku     

Płatki zyskały sobie dużą popularność najpierw wśród pacjentów szpitala, po czym dr Kellog zadecydował się  na ich masową produkcję. Równie ciekawym przypadkiem jest wynalezienie dynamitu, co zawdzięcza się nieuwadze Alfreda Nobla. Podczas jednego z wielu eksperymentów wylał on przypadkiem płynną nitroglicerynę na fiolkę z chemikaliami, co sprawiło że zmieniła ona stan w płynnego w stały. To dało początek wynalazku, który przez wiele lat nie miał sobie równych. Do wynalazków, które obecne są w życiu codziennym a które zawdzięczamy przypadkowi zalicza się także wiele innych.

Co jeszcze?

Szampan, chipsy czy penicylina – łączy je właśnie to, iż zostały odkryte przypadkiem, podczas innych prac.

Kurtyna do przytulania. Wzruszające spotkanie z babcią

W Rio de Janeiro można zaadoptować psiaka online