Menu
w

Niezwykłe zjawiska astronomiczne – Kwiatowa Pełnia Księżyca

7 maja można było obserwować niezwykłe zjawisko astronomiczne – Kwiatową Pełnię Księżyca. Obserwować można ją tylko raz w roku. Osoby, które przegapiły majową pełnię, nie powinny się jednak martwić, w 2020 roku czeka nas jeszcze kilka innych zjawiskowych zaćmień księżyca. Jakie są ich daty?

REKLAMA

Kwiatowa Pełnia Księżyca

Kwiatowa Pełnia Księżyca to zjawisko, które można obserwować w maju. Przez wieki uważana była ona za symbol budzącej się do życia przyrody. Wyznaczała też rolnikom czas upraw i zbiorów. W czasie Kwiatowej Pełni Księżyca – Księżyc i Słońce znajdują się po przeciwnej stronie Ziemi. Jednak to, co ją charakteryzuje to możliwość zobaczenia super księżyca. Księżyc znajduje się wtedy najbliżej ziemi, przez co wydaje się większy i jaśniejszy nawet o 30% względem zwykłej pełni. Niezwykłe zjawisko można obserwować gołym okiem.

Skąd się wzięła Pełnia Kwiatowego Księżyca?

Nazwa majowa pełnia nawiązuje do wierzeń rdzennych Amerykanów. Indianie stosowali różne nazwy pełni Księżyca, pozwalało im to liczyć upływające miesiące. Nazwy zjawisk astronomicznych niemal zawsze były powiązane z przyrodą. Dziś większość tych nazw została przejęta przez NASA. Pełnia Kwiatowego Księżyca nawiązuje do rodzącej się przyrody i nowego życia – z tym kojarzył się Indianom maj. W 2020 roku Pełnia Kwiatowego Księżyca wystąpiła 7 maja o godzinie 12:45. Oznacza to, że już od wschodu Księżyca wieczorem można było podziwiać to zjawisko. Księżyc pozostanie w ostatniej fazie do 9 maja.

Fot. unsplash.com

Pełnie Księżyca w 2020 roku

  • W tym roku czeka nas jeszcze kilka innych niezwykłych pełni:
  • W czerwcu: Pełnia Truskawkowego Księżyca
  • W lipcu: Pełnia Koźlego Księżyca
  • W sierpniu: Pełnia Księżyca Jesiotrów
  • We wrześniu: Pełnia Księżyca Plonów
  • W październiku: Pełnia Księżyca Myśliwych
  • W listopadzie: Pełnia Bobrzego Księżyca
  • W grudniu: Pełnia Zimnego Księżyca.

Źródło: chorzow.naszemiasto.pl

REKLAMA
Exit mobile version