Menu
w ,

Namiętność i intymność – czy wiesz, czym różnią się te pojęcia?

Namiętność i intymność – tymi dwoma pojęciami posługujemy się najczęściej w kontekście jednego uczucia czyli miłości. Według koncepcji Roberta Sternberga wraz z zaangażowaniem tworzą one trio komponentów, które w równych proporcjach składają się na definicję kompletnej miłości. Terminy te jednak często ze sobą mylimy, niekiedy stosujemy wymiennie, a rzadko kiedy potrafimy tak naprawdę zdefiniować. Podejmijmy zatem refleksję nad intymnością i namiętnością i zobaczmy, jaką rolę tak naprawdę odgrywają w życiu uczuciowym.

REKLAMA
Fot. Pexels.com

Namiętność – żar, którego nie chcemy ugasić

Namiętność to silne uczucie, które odróżnia miłość romantyczną od tej, którą darzymy np. naszych przyjaciół czy rodzinę. To dlatego właśnie wydaje nam się esencją związku, a gdy zaczyna się wypalać, zaczynamy mieć wątpliwości co do swoich uczuć.

Ma ona charakter erotyczny, wiąże się z pożądaniem i podnieceniem, pragnieniem zbliżenia cielesnego. To właśnie ona powoduje, że na początku relacji, choć nie znamy się jeszcze dobrze, chcemy się poznać i ogarnia nas wzajemna fascynacja.

Intymność czyli chęć bycia blisko

Intymność to z kolei poczucie bliskości, zażyłości. Związana jest z tym, że poznajemy kogoś lepiej, zaczynamy mieć do niego zaufanie i czujemy się z nim duchowo związani. Wprowadzamy go w swój prywatny świat.

Fot. Pexels.com

Chcemy znać drugą osobę lepiej niż ktokolwiek inny i to z wzajemnością. Intymność powoduje, że czujemy, że możemy na kimś polegać i ten ktoś staje się dla nas naprawdę ważny. To też elementy, który pozwala nam się pełniej identyfikować z relacją.

Namiętność i intymność – dlaczego nam się mylą?

Po przeczytaniu powyższych definicji zapewne różnica między namiętnością a intymnością wydaje się bardzo klarowna. Często jednak mylimy te pojęcia, jako że słowo „intymność” kojarzy się z relacjami intymnymi, o charakterze seksualnym, które nierozłącznie wiążemy z namiętnością.

Istotne jest jednak to, że zarówno namiętność, jak i intymność budują uczucie miłości. Gdy ta pierwsza zaczyna słabnąć, to właśnie ta druga ma szansę ją silniej uzupełniać, stając się podstawą uczucia między partnerami.

REKLAMA
Exit mobile version