Menu
w

Jak walczyć ze stresem czyli o trzymaniu nerwów na wodzy

Od dawna wszyscy słyszymy o szkodliwości stresu i o tym, że jest on chorobą cywilizacyjną. Bez względu jednak na świadomość zagrożenia, zaakceptowaliśmy fakt, że towarzyszy nam praktycznie codziennie. Ale stres nie tylko powoduje dyskomfort psychofizyczny – na dłuższą metę może mieć naprawdę poważne skutki dla zdrowia. Skoro otaczająca rzeczywistość nieustannie nas gdzieś goni i stawia przed nami wyzwania, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jak walczyć ze stresem, by chronić swoje ciało i umysł.

REKLAMA
Fot. Pexels.com

Jak działa stres?

Stres to stan napięcia i niepokoju związany z określoną sytuacją. W niewielkiej dawce może być motywujący, a nawet na swój sposób przyjemny, ale silny i długotrwały stres niewątpliwie szkodzi.

Jego działanie napędzane jest hormonalnie. Kora nadnerczy w pierwszej chwili wytwarza takie hormony jak adrenalina. Skacze nam ciśnienie, serce bije szybciej. Nasz organizm stara się reagować: produkowane są kolejne hormony, kortyzol i DHEA. Jednak taka reakcja obronna nie może trwać w nieskończoność, a w rezultacie długotrwały stres bardzo nas osłabia.

Przyczyny i skutki stresu

Przyczyny stresu niekoniecznie muszą być wyraźnie negatywne. Takie wydarzenia jak ślub, wręczenie nagrody czy przyjście na świat dziecka są stresujące, chociaż nas cieszą. Niewątpliwie najgorsze skutki będzie miał stres o podłożu lękowym, np. związany z pracą czy poważną chorobą.

Poza ogólnym zmęczeniem i osłabieniem, narażamy nasz organizm na szereg chorób jak nadciśnienie czy wrzody żołądka, na zaburzenia odżywiania, bóle mięśni, problemy związane z gospodarką hormonalną, a nawet depresję i pogorszenie życia seksualnego.

Jak walczyć ze stresem?

Fot. Pexels.com

Aby skutecznie walczyć ze stresem, przede wszystkim postarajmy się złagodzić działanie czynników, które go wywołują. Ponadto dbajmy o zdrowy styl życia: odpowiednią dietę, sen i aktywność fizyczną, która znakomicie rozładowuje napięcia.

Nie kumulujmy stresu, za to próbujmy radzić z nim sobie na bieżąco. Sama odkrywaj, czy większą ulgę przynoszą Ci medytacja, ciepłe kąpiele, słuchanie muzyki i czytanie książki, czy raczej rozmowy z bliskimi, ruch i wysiłek fizyczny.

Przede wszystkim pamiętaj, że twoja walka ze stresem ma na celu wzmocnienie organizmu, a nie jeszcze większe osłabienie go. Unikaj zatem używek i całonocnych imprez, które być może chwilowo przynoszą ukojenie, ale szybko stają się wrogiem twojego systemu nerwowego.

REKLAMA
Exit mobile version