w ,

Jak skończyć z poczuciem winy podczas pandemii

Jedną z silnych emocji, które towarzyszą człowiekowi od czasu do czasu jest poczucie winy. Może niejednokrotnie w tym trudnym czasie jakim jest pandemia i związane z nią ograniczenia czułeś się winny. Miałeś poczucie winy, ponieważ pomimo pracy posyłałeś dziecko do przedszkola i zostawiałeś na tyle samo czasu jak było to, gdy normalnie chodziłeś do pracy, a być może widziałeś, że ktoś przez lockdown znalazł się w trudnej sytuacji a Ty nie mogłeś i nie potrafiłeś pomóc.

REKLAMA
Smutna kobieta
Fot. Unsplash.com

Wyrzuty sumienia i poczucie winy nie są złe, ponieważ nie ma złych emocji, ale musimy też nauczyć się z nimi radzić, aby dodawały nam skrzydeł i pomagały nam stawiać się lepszymi ludźmi.

Przedstawimy Ci kilka sposobów jak we właściwy sposób poradzić sobie, gdy dopada nas poczucie winy.

Nazywaj swoje emocje

Poczucie winy jest dobre. To, że czujemy się winni, gdy popełniamy błędy lub krzywdzimy innych oznacza, że mamy sumienie. Jeżeli natomiast poczucie winy pojawia się bez powodu lub podwód nie jest zależny od naszej woli? Jak sobie z tym poradzić? Po pierwsze nie wypieraj tej emocji, nie staraj się doszukać się u siebie jakiejkolwiek winy, ponieważ to może tylko pogłębić Twoją frustracje. W zamian za to nazwij swoje emocje i zaakceptuj to, że właśnie w tej chwili je odczuwasz i nie możesz nic z tym zrobić. Czasami samo nazwanie emocji, którą odczuwamy pomaga.

Przeproś

Tak jak pisaliśmy wcześniej nie każde poczucie winy jest bezpodstawne. Czasami zawodzimy innych, ponieważ jesteśmy tylko ludźmi. Zastanów się dobrze, i jeżeli zawiniłeś względem kogoś to po prostu szczerze przeproś tą osobą i przyjmij na siebie odpowiedzialność za to co zrobiłeś. To na pewno nie będzie proste, ale pomoże Ci się oczyścić.

Obserwuj swoje zachowanie

Nie czujemy się zbyt komfortowo, kiedy towarzyszy nam poczucie winy. Chcemy podjąć jakieś działania, które pozwolą nam pozbyć się tego uczucia. Uważaj, ponieważ tutaj możesz wpaść w pułapkę. Kiedy będziesz chciał pozbyć się poczucia winy za wszelką cenę Twoje działania mogą się nieracjonalne i chaotyczne. Zatrzymaj się i spróbuj zaplanować swój każdy kolejny krok, nie dawaj ponieść się emocjom.

Zatroszcz się o siebie

Nie jesteś w stanie zatroszczyć się o innych, jeżeli zaniedbujesz samego siebie. Zwróć uwagę na swoją dietę, ilość snu i aktywność fizyczną, wtedy zapewnisz sobie dobrą formę emocjonalną i dużo łatwiej Ci będzie zmierzyć się ze swoimi problemami i zatroszczyć o innych.

REKLAMA
smutna kobieta

Byłam tą trzecią. Nie czułam się winna. Dzisiaj wręcz przeciwnie

Załamana matka

Wiem, że ja i twój syn cię nie obchodziliśmy. Ale muszę się zniżyć i napisać do ciebie, bo…