Menu
w

Jak nauczyć się odpuszczać i czuć się z tym dobrze?

Dla wielu osób problemem jest prokrastynacja i odkładanie spraw na później. Na drugim biegunie z kolei znajdują się ci, którzy nie potrafią odpuścić. Ich ambicja, perfekcjonizm czy też pracoholizm powodują, że nawet u kresu wytrzymałości nie chcą przyznać sobie żadnej taryfy ulgowej. Są przy tym przekonani, że wybrali jedyne właściwe rozwiązanie – i zapewne wiele razy się rozczarują. Jak nauczyć się odpuszczać i czuć się jednocześnie spełnionym?

REKLAMA
Fot. Pexels.com

Dlaczego nie chcemy sobie odpuścić?

To, że nie potrafimy sobie odpuścić, ma nie tylko związek z ambitnym podejściem i perfekcjonizmem. Bardzo często jest tak, że jesteśmy niewolnikami przekonania, że nikt nie zrobi czegoś lepiej od nas. Dlatego wzbraniamy się przed przenoszeniem naszych obowiązków na inne osoby.

Ponadto mamy poczucie obowiązku, nie chcemy zawieść oczekiwań innych (choć niekiedy te oczekiwania siedzą bardziej w naszej niż cudzej głowie). To z kolei potrafi łączyć się z brakiem asertywności. Nie odmawiamy nikomu pomocy, choć brakuje nam na nią czasu i nikt nie chce od nas przekraczania granic naszych możliwości.

Poza tym, kiedy na co dzień jesteśmy bardzo wydajni, momenty słabości wydają nam się czymś nienaturalnym i niewłaściwym. Chcemy je zwalczać, zamiast wsłuchać się w swój organizm. A on jasno nam komunikuje, że przyszedł czas, żeby sobie odpuścić.

Jak nauczyć się odpuszczać?

Fot. Pexels.com

Kiedy nie potrafimy sobie odpuścić, pielęgnujemy własne poczucie winy, stres i niezadowolenie. To przekłada się na złe samopoczucie fizyczne i prowadzi do coraz większego wycieńczenia organizmu. Stajemy się mniej wydajni, a jednocześnie nasz instynkt każe nam ciągle iść do przodu, zgodnie z dewizą „Nigdy się nie poddawaj”. To błędne koło.

Warto zadać sobie pytanie, komu tak naprawdę służy to, co robisz, i w jakim stopniu. Wyobraź sobie, że odpuszczasz – co się wtedy dzieje? Może wcale świat się nie wali, może po prostu odczuwasz ulgę i rezygnując z czegoś, masz szansę wybrać dla siebie coś lepszego? I może wcale nikt się Tobą nie rozczarowuje, tylko po prostu radzi sobie niezależnie od Ciebie?

Poza tym koniecznie ćwicz asertywność i naucz się oddelegowywać obowiązki. Nie zawsze jesteś w jednakowej kondycji, żeby wyrabiać się ze wszystkim. A dzielenie się obowiązkami uczy współpracy, zaufania i pomaga też innym się sprawdzić i nabrać pewności siebie.

REKLAMA
Exit mobile version