Na samą myśl, że twój partner mógłby rozmawiać z inną kobietą, czujesz narastającą złość? Obawiasz się, że flirtuje za twoimi plecami? Nie możesz zdzierżyć, że ekspedientka jest dla niego miła? Podejrzewasz, że kelnerka zbyt dwuznacznie na niego spogląda? Podobno nie ma miłości bez zazdrości, ale czy w twoim przypadku mieści się jeszcze w granicach normy?
Naturalna zazdrość
Zazdrość to uczucie, które towarzyszy człowiekowi od dzieciństwa. Już niemowlęta są zazdrosne o uwagę opiekunów. Jest bardzo naturalną reakcją organizmu na poczucie zagrożenia, zwłaszcza w relacjach międzyludzkich.
Psychologowie wymieniają trzy rodzaje zazdrości: reaktywną (emocjonalna reakcja na zdradę), niepokojącą (myśli na temat tego, że partner może zdradzić) i zaborczą (partnerka stale podejrzewa partnera, śledzi go i wszędzie doszukuje się znamion zdrady).
Zazdrość w związku
Zazdrość w związku można wyjaśnić jako permanentny lęk przed stratą ukochanej osoby. Często łączy się z obsesyjnymi myślami na temat niewierności drugiej połówki. Pojawiają się również wizje trzeciej osoby, która będzie na pewno atrakcyjniejsza (fizycznie lub emocjonalnie) dla partnera.
Kobiety najczęściej boją się zdrady emocjonalnej, a mężczyźni fizycznej. W ślad za myślami, zwykle idą działania. Należą do nich szpiegostwo czy podglądanie. Zaufanie znika całkowicie, a każde działanie drugiej połówki rozdmuchiwane jest do rozmiarów zdrady.
Przyczyny chorobliwej zazdrości
Najczęstszą przyczyną chorobliwej zazdrości jest brak poczucia własnej wartości. Przesiąknięcie kompleksami sprawia, że zazdrośnikowi wydaje się, iż każda osoba jest potencjalnie bardziej atrakcyjna dla partnera niż on sam. Niezdrowa zazdrość może być także wyniesiona z domu. Obserwując rodziców, dzieci mogą wyrobić sobie błędną opinię, że na miłość trzeba sobie zasłużyć i stale walczyć o uwagę bliskich osób.
W przypadku wyrastania w poczuciu, że miłość nie jest bezwarunkowa, pojawia się przekonanie, że na uczucie trzeba sobie ciągle zapracowywać. Rzadką, ale nie niemożliwą przyczyną chorobliwej zazdrości, jest też zespół Otella. To zaburzenie psychiczne (częstsze o osób uzależnionych od alkoholu), objawiające się nieustannymi posądzeniami o zdradę.
Objawy
Jak objawia się patologiczna zazdrość? Najczęściej jej symptomami są:
- Nieustanne obserwowanie drugiej osoby,
- Dopatrywanie się znaków zdrady w prawie każdym działaniu partnera,
- Monitorowanie aktywności partnera (zarówno w sieci, jak i w realu),
- Czytanie korespondencji partnera,
- Szpiegowanie partnera.
- Przepytywanie znajomych/ współpracowników/rodziny partnera o to, co i kiedy robi.